K-PSOSW nr 1
im. L.Braille'a
w Bydgoszczy

Wyszukiwarka

E-dziennik

Zdrojowy Teatr Animacji z Jeleniej Góry wystąpił w naszym Ośrodku z przedstawieniem „Tymoteusz Rymcimci”.

Nasi niewidomi uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach przed spektaklem, by później w pełni zrozumieć i wiedzieć co będzie działo się podczas sztuki.

Aktorzy prezentowali bohaterów przedstawienia, poprzez zabawę umożliwili uczniom niewidomym zapoznanie się z rekwizytami i scenografią. W trakcie spektaklu była profesjonalnie prowadzona audiodeskrypcja, z której mógł korzystać każdy z uczniów. Możliwe było to dzięki indywidualnym elektronicznym odbiornikom przywiezionym przez ekipę teatralną. Śmiało możemy wystawić rekomendację Zdrojowemu Teatrowi Animacji.

Bydgoszcz, 26.11.2015 r.

REKOMENDACJA

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille'a w Bydgoszczy rekomenduje Zdrojowy Teatr Animacji z Jeleniej Góry jako instytucję, która w sposób profesjonalny przygotowała przedstawienie dostosowane do odbioru przez osoby z niepełnosprawnością wzrokową.
Działania w ramach projektu „Posłuchaj Teatru" dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu "KULTURA DOSTĘPNA" oraz Urzędu Miasta Jelenia Góra, umożliwiły Zdrojowemu Teatrowi Animacji przyjazd do naszego Ośrodka i prezentację spektaklu. Przeprowadzone przed spektaklem warsztaty pozwoliły na dokładne zapoznanie ze scenografią. Wspólna zabawa wpłynęła na przeżywanie i doświadczanie opowieści przez uczestników, każdy podczas warsztatów mógł stać się aktorem odgrywanego spektaklu. Bogactwo przygotowanych dla dotyku rekwizytów teatralnych i możliwość korzystania z nich w zabawie, pozwoliło zrozumieć treść spektaklu i rozwijać wyobraźnię uczniów. Prowadzący warsztaty przybliżyli dzieciom tematykę związaną z teatrem, podstawowe terminy, zwroty funkcjonujące na scenie oraz wprowadzili w tajniki magii sztuki. Spektakl przeprowadzany został w sposób dostępny dla osób słabowidzących i niewidomych. Zastosowane przez organizatorów metody interaktywne umożliwiły wielozmysłowe odkrywanie prezentowanej sztuki.
Profesjonalnie przygotowani do pracy z osobami niewidomymi aktorzy i prowadzona podczas spektaklu audiodeskrypcja sprawiły, że zarówno przekaz jak i odbiór stał się możliwie prosty i komfortowy, a nieuciążliwy dla innych widzów spektaklu. Swą otwartością, serdecznością i zaangażowaniem cała grupa teatralna zjednała sobie sympatię naszych niewidomych i słabowidzących uczniów.
Zdrojowy Teatr Animacji jest instytucją krzewienia kultury, którego sztukę można polecić innym osobom niewidomym. Liczymy na dalszą współpracę i z niecierpliwością oczekujemy na kolejny spektakl.