K-PSOSW nr 1
im. L.Braille'a
w Bydgoszczy

Wyszukiwarka

E-dziennik

Dzięki zaangażowaniu Pana Adama Janczukowicza, kierownika Zespołu Handlowego Firmy media Regionalne Sp. z o.o. II Oddział w Bydgoszczy mogliśmy rozpocząć cykl zajęć z Alpakoterapii dla Dzieci z Wczesnego Wspomagania Rozwoju.

  1. Alpakoterapia to forma zajęć, która pomaga dzieciom oswoić się ze zwierzętami i uczy, jak je traktować. Ci puszyści terapeuci pomagają też w leczeniu dzieci z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.
  2. Dzieci karmią je, głaszczą, ale to jednak nie tylko zabawa. Zwierzęta są zachętą, żeby dzieci podejmowały działania, których celem ma być usprawnianie czynności ręki i ciała.
  3. Efekty, jakie przynosi prawidłowo przeprowadzona terapia:
  • pacjenci z porażeniem mózgowym i zespołem Downa znacznie lepiej koordynują ruchy rąk i ciała
  • dzieci zamknięte w sobie i bojaźliwe nabierają zaufania do otoczenia,
  • obcowanie ze zwierzętami ma korzystny wpływ na każdego z nas. Poprawia ono działanie układu odpornościowego, a także stan zdrowia psychicznego,
  • rozwija w każdym dziecku opiekuńczość i odpowiedzialność,
  • proste głaskanie alpaki obniża poziom leku i zwalnia pracę serca

Takie działania terapeutyczne służą poprawie samopoczucia człowieka w sferach: społecznej, emocjonalnej, poznawczej i fizycznej.

Do alpakoterpii wykorzystywane są alpaki wykazujące chęć obcowania z człowiekiem. Alpaki zaprzyjaźniają się zarówno z innymi zwierzętami, jak i z człowiekiem. Szczególnie pozytywne nastawienie mają do dzieci. Zwierzęta te dają się głaskać i przytulać, a sam ich wygląd wzbudza sympatię, gdyż wyglądają jak żywe maskotki. Są też inteligentne i interesują się tym, co dzieje się w ich otoczeniu. Szybko uczą się nowych rzeczy, jak np. jedzenie z ręki człowieka czy chodzenie na smyczy. Ich łagodny, nieco płochliwy, a zarazem ciekawski wzrok potrafi zdziałać „cuda".

FOTO >>>