K-PSOSW nr 1
im. L.Braille'a
w Bydgoszczy

Wyszukiwarka

E-dziennik

Foto009

We wtorek 24 października przyłączyliśmy się do IV Międzynarodowej edycji VIII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie. Celem akcji było przekonanie naszych wychowanków, że czytanie jest fajne, może być zabawą i sprawiać przyjemność, zarówno osobom czytającym, jak i słuchaczom.
„Przerwę na czytanie” urządziliśmy w różnych miejscach Ośrodka. Od rana w świetlicy szkolnej w świat straszliwej niegrzeczności wprowadzili nas państwo Cecylia i Łukasz Antczakowie. W tym samym czasie na pierwszym piętrze, w warsztatach czytali „Słonia Trąbalskiego” z podziałem na role nauczyciele p. Beata Towpik i p. Szymon Wałęsa.

Na dużej przerwie czytali wiersze dziennikarze Polskiego Radia Pomorza i Kujaw: p. Bogumiła Wresiło i p. Eryk Hełminiak. Wielu uczniów chętnie udzieliło wywiadu do radia na temat własnych doświadczeń czytelniczych. Po śniadaniu uczniowie klas młodszych z zapartym tchem wrócili na kolejną „Przerwę na czytanie”. Z wielką ciekawością wysłuchali czytanego przez p. prof. Przemysława Grzybowskiego wiersza Juliana Tuwima pt. „Grzyby”. Odtworzyliśmy to nagranie, które nam wcześniej przesłał.
U przedszkolaków i uczniów SPdP gościły p. Jagoda Ptaszyńska i p. Agnieszka Szałkowska
z Miejskiego Centrum Kultury. Panie są aktorkami Teatru Improwizacyjnego „wymyWammy”, więc spotkanie było pełne emocji i wrażeń. Na przerwie obiadowej autorskie przepisy kulinarne czytał p. Krzysztof Olejnik. Są one publikowane od wielu lat czasopiśmie „Promyczek”.
Tego samego dnia byliśmy gośćmi Radia Kultura. Udzieliliśmy tam wywiadu na temat książek przeznaczonych dla osób z dysfunkcjami wzroku oferowanych przez bibliotekę w naszym Ośrodku. Rozmawialiśmy również o ogólnej kondycji czytelnictwa wśród młodzieży. Swoje zdanie na ten temat wypowiedzieli też uczniowie: Lena Łobocka (kl. IV a) oraz Michał Michałowski (kl. V a), który opowiedział też o swoich pomysłach na komiksy i jak je tworzy.
Akcja ta była realizowana m. in. w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.
Wydarzenie zostało przygotowane przez nauczycieli bibliotekarzy: Grażynę Borakiewicz, Marcina Drzewieckiego, Marcina. Fojucika i nauczyciela języka polskiego p. Beatę Towpik.