K-PSOSW nr 1
im. L.Braille'a
w Bydgoszczy

Wyszukiwarka

E-dziennik

UWAGA !!!
Fundacja "Szafa Kultury" serdecznie zaprasza na cykl spektakli i warsztatów inspirowanych kulturą ludową różnych narodów, muzyką i baśniami. Projekt jest współfinansowany przez PFRON.

Jako pierwsze zaprezentujemy w dniu 6 czerwca 2016, o godzinie 14.30, w auli Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille'a w Bydgoszczy:

OPOWIEŚCI Z CYGAŃSKIEGO TABORU
Cyganie to wolne duchy. Dla nich największym skarbem jest wolność, największą radością wędrówka, największa mądrością baśnie, przekazywane z pokolenia na pokolenie. A roi się w nich od niezwykłych postaci, takich jak Urmy, czyli złe i dobre czarownice, Bengi – cygańskie diabły, czy ptaki Czarana, zjadające gwiazdy w ciemne noce. Baśnie cygańskie niosą też ze sobą mądre przesłania, tkliwe momenty, w których łza się w oku kręci, a także opowieści do śmiechu. Są tak różne od znanych nam baśni, jak Cyganie różnią się od innych narodów. I na pewno każdy z Was znajdzie w nich coś dla siebie.
Jeśli więc chcecie uszczknąć trochę z cygańskiej mądrości ludowej, a ponadto dowiedzieć się czegoś o cygańskiej kulturze, muzyce i sami spróbować odnaleźć w sobie baśnie, zapraszamy Was na wyprawę leśnymi bezdrożami wraz z cygańskim taborem na poszukiwanie bajek i baśni cygańskich, od których w lasach aż się roi. Po spektaklu zaś na krótką sesję warsztatową, na której poznacie instrumenty ściśle związane z kulturą cygańską oraz wspólnie z nami opowiecie baśń rodem z cygańskiego taboru.
Baśnie z muzyką na żywo opowiadać będą trzy Cyganeczki: Katarzyna Gruszewska, Dorota Jarząbek - Rogaczyk i Joanna Mazewska.
Spektakl i warsztaty potrwają ok. 60 minut.