im. L.Braille'a
w Bydgoszczy

Wyszukiwarka

E-dziennik

Nasza absolwentka, niewidoma Karolina Rzepa wywalczyła w Łodzi brązowy medal mistrzostw świata w singlach w rywalizacji kobiet. W kategorii open zajęła 6 miejsce.

Przed rokiem w mistrzostwach świata IBSA World Games w koreańskim Seulu Karolina Rzepa zdobyła 2 brązowe medale w kategorii B1. Tym razem w Łodzi rywalizowała o medale mistrzostw świata osób niewidomych i słabo widzących w grach singlowych open oraz kobiet. Na starcie stanęło 40 zawodniczek i zawodników z 9 państw (Czechy, Finlandia, Grecja, Hong Kong, Izrael, Japonia, Korea, Singapur i Polska). Każdy z zawodników w trzech kategoriach B1 (niewidomi) oraz B2 i B3 (słabo widzący) miał do rozegrania 18 gier. Po nich czołowa ósemka przystępowała do pojedynków „każdy z każdym”. Suma zdobytych punktów, plus bonusy (20 pkt.) za każde zwycięstwo w pojedynku wyłoniły trzech najlepszych zawodników. Triumfator tej części mistrzostw miał zapewniony przynajmniej srebrny medal. Zawodnicy z 2 i 3 miejsca rozgrywali jedną grę o prawo rywalizacji o złoty. Przegrywającemu przypadał brązowy. Rzepa w kategorii B1 w rywalizacji pań zdobyła brązowy krążek. W open popularna „Karolcia” po grach zasadniczych zajmowała 8 pozycję. Udane pojedynki (4 zwycięstwa, w tym z późniejszym wicemistrzem świata Japończykiem Kanju Mori i brązowym medalistą Izraelczykiem Shlomo Lezmy) sprawiły, że przesunęła się w klasyfikacji na 6 miejsce. To ogromny sukces Karoliny. W jej kategorii mistrzem globu został reprezentacyjny kolega Zdzisław Koziej z Hetmana Lublin. Z kolei srebrny medal w kategorii B3 zdobył Zbigniew Strzelecki z Karolinki Chorzów, który do finałowego pojedynku przystępował z 1 pozycji. W nim przegrał jednak z Japończykiem Kazuaki Kobayashi. Na 5 miejscu uplasował się Stanisław Poświatowski z Jaćwinga Suwałki. W kategorii B2 w rywalizacji kobiet srebrny medal przypadł Jadwidze Dudek z Pionka Włocławek, która w open zajęła 5 miejsce. Na 8 pozycji ukończył mistrzostwa Mieczysław Kontrymowicz (Warmia i Mazury Olsztyn)
Rzepa, podopieczna Kazimierza Fiut wraz z piątką reprezentantów naszego kraju, którzy wywalczyli w mistrzostwach miejsca w czołowej ósemce, pod opieką trenera kadry Przemysława Antuszewicza, w nagrodę pojedzie w ostatnich dniach września na międzynarodowy turniej do Tokio.