K-PSOSW nr 1
im. L.Braille'a
w Bydgoszczy

Wyszukiwarka

E-dziennik

Uczyć się, żeby działać i integrować się ze światem, czyli K-P SOSW nr 1 na międzynarodowej konferencji dla Szkół Stowarzyszonych UNESCO
Dnia 03 grudnia 2018 nasza szkoła uczestniczyła w międzynarodowej konferencji „My Region – Yesterday and Today and Global Climate Change” organizowanej w Katowicach i związanej tematycznie z najważniejszym globalnym wydarzeniem tego roku, czyli szczytem klimatycznym COP 24.

Wydarzenie przeznaczone było dla uczniów i nauczycieli z Sieci Szkół Stowarzyszonych UNESCO. Do Katowic przyjechali przedstawiciele szkół z 15 krajów i 6 kontynentów. Spotkanie było doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i nawiązania kontaktów ze szkołami zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Konferencja to wynik współpracy szkół z całego świata, w tym dwóch szkół UNESCO ASPnet z Katowic, które wzięły udział w międzynarodowym projekcie Decarbonization/Decolonization zainicjowanym przez kanadyjską organizację The Centre for Global Education. Konferencja prowadzona była w języku angielskim. Naszą szkołę reprezentowało dwoje uczniów z drugiej klasy Technikum Masażu: Dawid Lizak i Mateusz Banasiak pod opieką nauczycieli: pani Magdaleny Hawryłkiewicz i pani Katarzyny Giłki. Uczniowie po wysłuchaniu wykładu prof. dr hab. Piotra Skubały i prezentacji rówieśników z: Australii, Brazylii, Indii, Filipin, Kanady, Kuby, Kenii, Stanów Zjednoczonych oraz Polski wygłosili własną prezentację na temat ekologii ptaków o tytule „Bydgoszcz – a paradise for birds”. W swoim wystąpieniu przedstawili również naszą szkołę na arenie międzynarodowej czyniąc ogromny krok naprzód w kierunku integracji. Otrzymali gromkie brawa i zostali ciepło przyjęci przez publiczność. W przerwie między prezentacjami uczniowie i nauczyciele z całego świata gratulowali Mateuszowi i Dawidowi odwagi oraz ciekawej prezentacji. Może to początek wielkiej międzynarodowej przygody?