K-PSOSW nr 1
im. L.Braille'a
w Bydgoszczy

Wyszukiwarka

E-dziennik

Na rowerze i w łodzi
Nasi absolwenci niewidoma Karolina Rzepa i słabo widzący Daniel Bojarek zanotowali w ostatnich tygodniach znaczące sukcesy sportowe.
Rzepa, reprezentująca KSN Łuczniczka, dotychczas odnosząca znaczące osiągnięcia w bowlingu, w tym roku skupiła się na kolarstwie tandemowym, dyscyplinie paraolimpijskiej. W debiucie wraz pilotką Edytą Jasińską, uczestniczką igrzysk olimpijskich w Rio de Janerio w jeździe drużynowej na 4000 m na torze, medalistką mistrzostw Europy oraz mistrzostw Polski na torze i szosie, zdobyła srebrny medal szosowych mistrzostw kraju w jeździe indywidualnej na czas oraz brązowy ze startu wspólnego.

Kilka dni temu dołożyła tytuł mistrzowski w górskich mistrzostwach Polski. Największy jednak sukces odniosła w mistrzostwach świata rozegranych w sierpniu we Włoszech. Duet Jasińska – Rzepa zajął w jeździe indywidualnej na czas 8 miejsce, zapewniając sobie roczne stypendium ministerialne. W rywalizacji ze startu wspólnego popularna „Karolcia” ukończyła wyczerpującą rywalizację na 12 pozycji. Trenerem Karoliny jest Aleksandra Tecław, pilotka złotego tandemu z Rio (w tegorocznych MŚ zdobyła 2 brązowe krążki), której partnerką była lublinianka Iwona Podkościela. Przed kolarką Łuczniczki jeszcze start w torowych mistrzostwach kraju, a później przygotowania do bardzo ważnego, bo przedparaolimpijskiego sezonu, który zadecyduje o kwalifikacji do igrzysk paraolimpijskich w Tokio. Nadzieją na przyszłość KSN Łuczniczka jest młodziutka uczennica naszego Ośrodka niewidoma Oliwia Hewelt, która systematycznie podnosi swoje umiejętności w kolarstwie.
Daniel Bojarek, jak dotąd zdobywał medale mistrzostw Polski oraz zajmował punktowane miejsca w mistrzostwach Europy w wiosłowaniu na ergometrze. W tym sezonie reprezentując barwy LOTTO-Bydgostii, zakwalifikował się do reprezentacyjnej osady niepełnosprawnych – czwórki mieszanej ze sternikiem. Po 3-miesięcznych przygotowaniach wraz z klubową koleżanką Magdaleną Maxelon oraz Patrycją Kapłon, Robertem Niesyczyńskimi sterniczką Ewą Obłąk z UKS Salwator NPS Kraków wystartował w mistrzostwach świata w bułgarskim Płowdiw. Czwórka z każdym biegiem uzyskiwała coraz lepsze czasyi ostateczniew finale B ustanawiając nowy rekord Polski 8.10,39 zajęła 2 miejsce (8 generalnie). Podobnie, jakw przypadku Rzepy, ta lokata zapewniła Bojarkowi i pozostałym członkom osady stypendium ministerialne. Trenerem Daniela jest Marian Drażdżewski, zaś opiekę nad niepełnosprawnymi wioślarzami LOTTO-Bydgostii sprawuje Kazimierz Fiut, wychowawca internatu.