K-PSOSW nr 1
im. L.Braille'a
w Bydgoszczy

Wyszukiwarka

E-dziennik

Dnia 20.09.2022r. uczniowie klas 3c,5c, 6d, 7d/8c wraz z wychowawcami
i opiekunami wyjechali na wycieczkę do Lovendy Kujawskiej położonej w gminie Leszcze. Spotkanie z lawendą rozpoczęło się od spaceru po największym polu tej rośliny w województwie kujawsko-pomorskim. Młodzież miała możliwość poznania różnych gatunków lawendy oraz sposobu jej pielęgnacji. Dodatkową atrakcją były wszędobylskie kociaki, które nie odstępowały nas na krok ? Pod okiem eksperta- p. Karoliny Grontkowskiej – mgr inż. biotechnologii, pedagoga, zielarza- fitoterapeuty, każdy skomponował własny bukiet aromatycznych kwiatów, który oczywiście zabrał ze sobą do domu lub internatu. Mimo zbliżającej się jesieni pogoda nam dopisała co było bardzo ważne gdyż część aktywności odbywała się na świeżym powietrzu.

Odwiedziliśmy suszarnię i dowiedzieliśmy się w jaki sposób suszy się ją by na długo zachowała swój aromat. Następnie uczniowie wzięli udział w warsztatach, które odbywały się w bardzo przytulnym pomieszczeniu ogrzewanym nastrojowym ogniem z kominka. Degustowaliśmy także lemoniadę z dodatkiem lawendy. Kolejno młodzież okruszała suche bukiety lawendy by stworzyć pachnące woreczki zapachowe. Można je wykorzystać na wiele sposobów np. jako odświeżacz do szafy albo schować pod poduszkę by spać nieprzerwanym snem do rana i śnić jedynie kolorowe sny. Na koniec naszej wizyty w Lovendzie Kujawskiej dowiedzieliśmy się też jak pomóc lawendzie w ukorzenieniu się a własne sadzonki zabraliśmy ze sobą. Oczywiście nie zabrakło też chętnych do zakupu pamiątek z Lovendowego sklepiku. Nawet sama podróż szkolnym busem była dla większości uczniów super przeżyciem.
Tak nam się podobało, że możliwe że jeszcze kiedyś wrócimy w te strony tym razem w czerwcu gdy lawenda kwitnie intensywniej. Bardzo dziękujemy pani Karolinie za tak ciepłe przyjęcie i odkrycie przed nami tajemnic lawendowego pola!

KWa