K-PSOSW nr 1
im. L.Braille'a
w Bydgoszczy

Wyszukiwarka

E-dziennik

Uczniowie naszego Ośrodka w dniu 31.03.2016r. wraz z uczniami masowych szkół ponadgimnazjalnych, obejrzeli film pt. „Carte Blanche”.

Przed projekcją poruszone zostały zagadnienia związane z życiem osób niewidomych i słabo widzących, zaprezentowano LIP – DUB placówki, odbyły się krótkie warsztaty dotyczące orientacji w przestrzeni a właściwie zasad prawidłowej pomocy osobie z dysfunkcją wzroku z sytuacjach dnia codziennego (prowadzone przez mgr Dariusza Szajkowskiego). Kulminacyjnym momentem wydarzenia było spotkanie uczniów szkół masowych z Rolandem Świstkiem – laureatem Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty oraz Krzysztofem Pikulskim – mistrza świata w wiosłowaniu na ergometrze. Chłopcy opowiedzieli o swoich pasjach, sposobie ich rozwijania oraz drodze do sukcesów, które już osiągnęli i marzeniach, które są jeszcze do zrealizowania.

Mamy nadzieję, ze spotkanie pokazało, że osoby z dysfunkcją narządu wzroku mogą, mimo ograniczeń "postrzegać pełnię i bogactwo świata" oraz realizować się w różnych dziedzinach aktywnie i twórczo uczestniczyć w życiu społecznym.
W trakcie projekcji filmu prowadzona była audiodeskrypcja przy użyciu zestawu audio guides, który pozwala na opis słowny filmu dla osób niewidomych i nie zakłócą odbioru osobom widzącym. System audio guides umożliwia prowadzenie audiedeskrypcji przez jedną osobę, przy pomocy nadajnika dla dużej liczby osób wyposażonych w zestaw słuchawkowy. Ten mobilnym system przydatnym przy opisach w muzeum, kinie, teatrze lub muzeum pozwala na bieżąco uczestniczyć osobom z dysfunkcją wzroku w wydarzeniach kulturalnych.
W imieniu uczniów Ośrodka składamy serdeczne podziękowania dla Multikina Bydgoszcz za umożliwienie udziału w projekcji. Mamy nadzieję na nawiązanie stałej współpracy dzięki, której niewidome dzieci i młodzież będą mogli oglądać filmy jak ich pełnosprawni rówieśnicy.