K-PSOSW nr 1
im. L.Braille'a
w Bydgoszczy

Wyszukiwarka

E-dziennik

Paweł Wojciechowski, czołowy tyczkarz świata, od 5 lat ściśle współpracuje z naszym Ośrodkiem. 9 marca 2016 roku został oficjalnie jego Ambasadorem.

Rekordzista Polski, aktualny mistrz kraju na stadionie i w hali, , wicemistrz Europy, mistrz i brązowy medalista mistrzostw świata w skoku o tyczce pierwszy raz pojawił się w Ośrodku w październiku 2011 roku. Świeżo upieczony rekordzista kraju (5,91) i niespodziewany mistrz świata seniorów z Daegu został zaproszony do udział w tzw. Lekcji z mistrzem”. Dzięki jego bezpośredniości, otwartości, umiejętności w nawiązywaniu kontaktów szybko zyskał ogromną sympatię wśród dzieci i młodzieży z „Louisa”. W maju następnego roku uczniowie zostali zaproszeni przez Pawła na „jego stadion” – Zawiszę. Zobaczyli jak wygląda trening tyczkarza.
- I tak się to zaczęło. Jesienią zostałem zaproszony do akcji „Wyczaruj rower”, pojechałem z nimi na tandemie w ramach Bydgoskiej Masy Krytycznej. Dzięki temu udało się pozyskać pieniądze na zakup 4 nowych tandemów. Później wspólnie biliśmy rekord Guinnessa budując najdłuższą w świecie białą laskę, wystąpiłem też w ośrodkowym lipdubie. Przed rokiem doskonale bawiliśmy się na Dzień Dziecka - opowiada tyczkarz Zawiszy.
- To idealny kandydat na naszego Ambasadora o czym mogliśmy się przekonać podczas przygotowanego przez młodzież i wychowawców specjalnego przedstawienia. Łączy nas – laska. Niewidomi posługują się białą laską, tyczkarz też, no nieco inną, znacznie dłuższą, twardszą ale laską – tłumaczyła humorystycznie na uroczystym spotkaniu w auli Małgorzata Szczepanek, dyrektor ośrodka. – Bardzo się cieszę, że pan Paweł przyjął naszą propozycję.
Wojciechowski, za nim został mu wręczony stosowny certyfikat i medal, musiał pomyślnie zaliczyć przygotowany przez młodzież „trudny egzamin” teoretyczny z wiedzy nie tylko o ośrodku oraz praktyczny. W tym drugim wykazał się umiejętnością prowadzenia osoby niewidomej oraz posługiwania się białą laską przy zasłoniętych goglami oczach.
- Oj to ostatnie zadanie było szczególnie trudne. Teraz wiem co to znaczy poruszać się w ciemnościach. Wiedziałem tylko to, że jestem w Bydgoszczy i w ośrodku, a co do kierunku mojego marszu, to niekoniecznie. Na szczęści e miałem dobrego przewodnika – zdradził żartobliwie.
Tyczkarz Zawiszy mimo wielu obowiązków związanych z przygotowaniami do igrzysk olimpijskich w Rio de Janerio zapewnił, że nadal będzie propagował wśród wychowanków ośrodka zdrowy styl życia i uczestniczył w kolejnych akcjach mających na celu upowszechnianie kultury fizycznej.
O tym, że uczniowie czy też absolwenci „Louisa” chcą podążać śladami mistrza świadczy fakt, że w spotkaniu z Wojciechowskim wziął udział Krzysztof Pikulski, 24-letni absolwent, który w ostatnich miesiącach wywalczył tytuł mistrza Polski, Europy i świata w wiosłowaniu na ergometrach. Z ośrodka wywodzi się niewidoma Karolina Rzepa, która zdobyła dwa brązowe medale mistrzostw świata w bowlingu, nadzieją na paraolimpijskie Tokio w 2020 roku jest lekkoatleta Damian Baranowski, młodzież odnosi sukcesy w showdownie, czyli tenisie stołowym dla niewidomych, pływaniu, utworzyła się drużyna w goalballu.
- Ogromnie się cieszę z ich sukcesów i życzę kolejnych. Bardzo mnie zaintrygowała gra niewidomej osoby w bowling. W najbliższym czasie na pewno wproszę się do Karoliny na trening i rozegramy prestiżowy mecz – zapewnił Wojciechowski.
Na zakończenie spotkania nie mogło zabraknąć wspólnych fotografii z mistrzami. Wszyscy uczestnicy zapewniali, że w sierpniu będą mocno trzymać kciuki za swojego Ambasadora, by ten wrócił do nich, na kolejne spotkanie, z tak upragnionym medalem igrzysk olimpijskich.
Nadanie Pawłowi Wojciechowskiemu tytułu Ambasadora miało bardzo uroczystą oprawę, którą przygotowali młodzież (Sandra Pawlikowska, Dawid Krasiński, Krystian Nowacki, Dawid Poliński, Roland Świstek) i opiekunowie Koła Teatralnego (Marzanna Staśkiewicz, Zenona Góra, Magdalena Donarska, Krystyna Synak), zespół taneczny Swing (Magdalena Rataj, Anna Szmelter, Mariola Racka, Marta Urbańska, opiekun Katarzyna Lewandowska). Prezentację multimedialną przygotowała Ewa Frąszczak, a imprezę poprowadził Kazimierz Fiut. Andrzej Wilczewski wraz z wychowankiem Adrianem Nowakowskim sprawili, że nie było problemów z nagłośnieniem, Anna Lewandowska zadbała o informacje na spotkaniu, natomiast Michał Frąszczak udokumentował je na fotografii i filmach wideo.

Link:

http://www.radiopik.pl

http://bydgoszcz.tvp.pl (2min)