K-PSOSW nr 1
im. L.Braille'a
w Bydgoszczy

Wyszukiwarka

E-dziennik

11 marca 2017 roku już po raz piąty młodzi wioślarze niepełnosprawni z Krakowa, Warszawy i Bydgoszczy rywalizowali o Puchary Dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolnego-Wychowawczego nr 1 im. L. Braille’a w Bydgoszczy. „Zawodowcy” rozegrali po raz kolejny bieg o Puchary Prezydenta Bydgoszczy.

Do naszego ośrodka tradycyjnie przybyły ekipy ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej z ul. Tynieckiej w Krakowie oraz ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 8 przy ul. Koźmińskiej w Warszawie. Po raz drugi z naszego zaproszenia skorzystała ekipa Zespołu Szkół Specjalnych nr 95, także ze stolicy.

Zawody odbyły się w Zespole Szkół nr 10 przy ul. Karłowicza w ramach mistrzostw Bydgoszczy organizowanych przez Kujawsko-Pomorski Regionalny Związek Towarzystw Wioślarskich. Niepełnosprawni sportowcy mogli zatem zintegrować się z pełnosprawnymi. Do biegów o Puchar Dyrektora SOSW nr 1 na dystansie 500 m zgłosiło się 6 zawodniczek i 22 zawodników, zaś o Puchar Prezydenta Miasta na dystansie 1000 m 11 przedstawicieli LOTTO-Bydgostii, Salwatora Kraków i Startu Szczecin.

- To było dla nas wielkie przeżycie. Niektórzy z nas po raz pierwszy rywalizowali w tak wielkiej imprezie, wielu po raz kolejny. Zawsze chętnie przyjeżdżamy do Bydgoszczy, na pewno przyjedziemy tu za rok – podkreślali uczestnicy zawodów.

Samo zakwalifikowanie się do szkolnej reprezentacji i udział w zawodach był dla młodych wioślarzy sporym sukcesem. Każdy z nich marzył jednak o podium. Z ekipy gospodarzy przygotowywanej przez Kazimierza Fiut, któremu pomagał Mariusz Gryss i Katarzyna Trawczyńska, wychowawcy internatu, zwycięstwa odnieśli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych: Anna Szmelter, w kategorii dziewcząt oraz Damian Baranowski, w kategorii chłopców. Drugie miejsce zajął Dominik Kaszuba w rywalizacji gimnazjalistów, zaś trzecie gimnazjalistka Jagoda Follher i ponadgimnazjalista Michał Pikulski. Czwarte miejsca przypadły z kolei Mateuszowi Olendrzyńskiemu w rywalizacji gimnazjalistów oraz Rafałowi Flisowi u ponadgimnazjalistów.

W biegu o Puchary Prezydenta Bydgoszczy brylował Krzysztof Pikulski, aktualny mistrz Polski, wicemistrz świata i brązowy medalista mistrzostw Europy w kategorii LTA VI. Z kolei w LTA PD najlepszy był wicemistrz kraju Danie Bojarek. Obaj są wioślarzami LOTTO-Bydgostii i absolwentami „Louisa”. W rywalizacji LTA PD kobiet zadebiutowała Paulina Barańska zajmując drugie miejsce. Puchary Prezydenta oraz medale wręczyli Stefan Janeczek i Mirosław Bednarczyk, prezesi Kujawsko-Pomorskiego Regionalnego Związku Towarzystw Wioślarskich.

W uroczystym podsumowaniu zawodów o Puchar Dyrektora SOSW nr 1, która odbyła się już w naszym ośrodku wziął udział mgr Leszek Krogulski, kierownik Ośrodka. Wręczył on, w imieniu dyrektor SOSW nr 1, najlepszym specjalistom wiosłowania na ergometrze puchary, dyplomy, przygotowane przez naszych informatyków Jarosława Jarocha i Szymona Wałęsę, a także nagrody rzeczowe. Opiekunowie poszczególnych ekip otrzymali specjalne podziękowania. Zaprosiliśmy oczywiście wszystkich na kolejne już szóste zawody w marcu 2018 roku.