K-PSOSW nr 1
im. L.Braille'a
w Bydgoszczy

Wyszukiwarka

STRAJK – aktualne informacje
Szanowni Rodzice uczniów szkół Ośrodka

W związku z przedłużającym się strajkiem informuję, że od 24 kwietnia 2019 r. zapewniamy dalsze zajęcia opiekuńcze uczniom z terenu Bydgoszczy: klas 0 – VI SP oraz uczniom wszystkich klas sprzężonych (w tym SPdP), których rodzice nie mogą zapewnić opieki w domu.
Jednocześnie pragnę poinformować, że dla uczniów niżej wymienionych oddziałów w poszczególnych typach szkół z dniem 24 kwietnia 2019 roku wznowione zostaną zajęcia dydaktyczne i wychowawcze. Plan zajęć dydaktycznych dla poszczególnych oddziałów będzie układany na każdy dzień, jest to związane z trwającym dalej strajkiem nauczycieli ośrodka.
Oddziały rozpoczynające zajęcia dydaktyczne od 24 kwietnia 2019 r.:
- Szkoła Podstawowa nr 53 - kl. VIIa i kl. VIIb oraz kl. VIIIa
- Gimnazjum nr 43 - kl. IIIa
- XVIII LO i Technikum - klasy od I do IV
- ZSZ nr 10 - kl. IIIa i kl. IIIf
- Szkoła Policealna - wszystkie klasy.
Przyjazd do ośrodka w dniu 24 kwietnia 2019 r. W razie pytań dot. organizacji pracy proszę o kontakt z:
- wicedyrektor SP, Gim., WWRD - 503-980-674;
- wicedyrektor ds. kształcenia ponadgimnazjalnego - 503-980-680;
- kierownikiem ośrodka - 503-980-686;
- dyrektorem ośrodka - 503-980-663.

Z wyrazami szacunku i wiarą w rozwiązanie sporu,
Dyrektor Ośrodka

 

18.04.2019 r.


Szanowni Rodzice uczniów szkół Ośrodka

Informuję, że egzamin ósmoklasisty zorganizowany zostanie zgodnie z terminarzem, w dniach 15,16,17 kwietnia 2019 r.
Jednocześnie dla uczniów Szkoły Podstawowej, którym Rodzice nie mogą zapewnić opieki w domu zostaną zorganizowane zajęcia opiekuńcze w godzinach od 8:00 do 13:00 w ww. terminie.

W związku z trwającym w K-P SOSW nr 1 strajkiem nauczycieli informuję Państwa, że nadal nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczne, wychowawcze, rewalidacyjne i świetlicowe dla dzieci WWRD, przedszkolnych i uczniów szkół ośrodka. Dzieci i młodzież będą miały zapewnione zajęcia opiekuńcze.
Wszelkich informacji na temat opieki w czasie strajku udziela Dyrektor Ośrodka.
Proszę o śledzenie strony internetowej ośrodka, gdzie będą zamieszczane informacje dot. organizacji pracy ośrodka w czasie strajku.
Dla uczniów z terenu Bydgoszczy istnieje możliwość spożycia obiadów po wcześniejszym zgłoszeniu tego faktu w sekretariacie szkół (tel. 52/ 322-17-87 wew. 328).

Z wyrazami szacunku i wiarą w rozwiązanie sporu, a ósmoklasitom życzę powodzenia
Dyrektor Ośrodka


Szanowni Rodzice uczniów Gimnazjum nr 43

Informuję, że egzamin gimnazjalny przebiegał będzie zgodnie z terminarzem,
w dniach 10,11,12 kwietnia 2019 r.

Życzę powodzenia
Dyrektor Ośrodka


Szanowni Rodzice uczniów szkół Ośrodka

W związku z trwającym w K-P SOSW nr 1 strajkiem nauczycieli informuję Państwa, że uległa zmianie organizacja zajęć edukacyjnych od 09.04.2019 r.
Nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczne, wychowawcze, rewalidacyjne i świetlicowe dla dzieci WWRD, przedszkolnych i uczniów szkół ośrodka. Dzieci i młodzież będą miały zapewnione zajęcia opiekuńcze. W związku z powyższym:
zajęcia opiekuńcze dla dzieci przedszkolnych i kl. I-III SP zaplanowano w godzinach od 8:00 do 13:00, z kolei dla uczniów kl. IV-VIII SP i szkół ponadgimnazjalnych w godzinach od 8:00 do 15:00. Wszelkich informacji na temat opieki w czasie strajku udziela Dyrektor Ośrodka.
Proszę o śledzenie strony internetowej ośrodka, gdzie będą zamieszczane informacje dot. organizacji pracy ośrodka w czasie strajku.

Dla uczniów z terenu Bydgoszczy istnieje możliwość spożycia obiadów po wcześniejszym zgłoszeniu tego faktu w sekretariacie szkół (tel. 52/ 322-17-87 wew. 328).

Z wyrazami szacunku i wiarą w rozwiązanie sporu,
Dyrektor Ośrodka


Szanowni Rodzice uczniów szkół Ośrodka

W związku z przystąpieniem naszych pracowników do strajku, który rozpocznie się w poniedziałek 8 kwietnia 2019 r. i trwać będzie do odwołania, pragnę poinformować, że placówka nie jest w stanie zapewnić realizacji zajęć dydaktycznych i opiekuńczo-wychowawczych (internat, świetlica). W związku z tym, zajęcia od poniedziałku 8 kwietnia 2019 r. zostają zawieszone. Wynika to z niemożności zapewnienia dzieciom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz pobytu w internacie.
Prosimy o nie przyprowadzanie, nie przywożenie dzieci i młodzieży do placówki w dniu 8.04.2019 r.
Na bieżąco będziemy informować Państwa o podejmowanych decyzjach. Prosimy o śledzenie strony internetowej Ośrodka: www.braille.bydgoszcz.pl lub kontakt telefoniczny z sekretariatem szkół lub sekretariatem ośrodka (tel. 52 322 17 87).
Jednocześnie dołożymy wszelkich starań, by egzaminy zewnętrzne odbyły się w wyznaczonych terminach.
Dla uczniów z terenu Bydgoszczy istnieje możliwość spożycia obiadów po wcześniejszym zgłoszeniem tego faktu wychowawcy klasy lub w sekretariacie szkół (do piątku 5 kwietnia 2019 r., do godz. 12:00).

Z wyrazami szacunku i wiarą w rozwiązanie sporu,
Dyrektor Ośrodka

zdj008W tym roku obchodzimy 200-tną rocznicę rozpoczęcia przez Louisa Braille'a nauki w jedynej wówczas szkole dla niewidomych, która mieściła się w Paryżu. Z tą szkołą Louis Braille związał się na całe późniejsze życie. Był jej uczniem, później pracował w niej jako pomoc nauczyciela, aż wreszcie został nauczycielem Szkoły dla Młodych Niewidomych w Paryżu.

Czytaj więcej...

zdj001Przed nami kolejne dwa odcinki rozważań pt. "Przez Krzyż do Nieba" w cyklu "Czytania Słowa w B(b)rajlu". W odcinku 4 możemy razem a Sandrą i Anią powędrować do Ogrodu Oliwnego i przyjrzeć się Modlitwie Jezusa w Ogrójcu. Lektorem w 5 odcinku czytającym fragment z Łk 23,33-38 jest Roland - uczeń szkoły policealnej o profilu tyfloinformatyka.

Czytaj więcej...

zdj002Lekcja z mistrzem

Paweł Wojciechowski: Za rok przyjdę do was z medalem olimpijskim

- Przed rokiem, podczas Dnia Dziecka obiecywałem, że przybędę do was z medalem. Zdobyłem i to ten najcenniejszy w Glasgow, w halowych mistrzostwach Europy, więc jestem. Teraz obiecuję, że za rok pochwalę się przed wami medalem olimpijskim z Tokio – zadeklarował Paweł Wojciechowski, tyczkarz Zawiszy, w trakcie spotkania z młodzieżą Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 1 im. L. Braille’a w Bydgoszczy, którego jest honorowym Ambasadorem.

Czytaj więcej...

zdj007

Magda Rataj w finale
Magdalena Rataj zajęła w eliminacjach mistrzostw Polski w kręglach klasycznych rozegranych w Tomaszowie Mazowieckim 6 miejsce i zakwalifikowała się do finałowego turnieju, który odbędzie się 12-13 kwietnia w Brzesku.

Czytaj więcej...

zdj006 Mocni na ergometrach – trzy zwycięstwa gospodarzy

Nasi uczniowie Aleksandra Hoffa, Joanna Jaruminowska i Mateusz Banasiak triumfowali w VII zawodach o Puchar Dyrektora K-PSOSW nr 1 w Bydgoszczy w wiosłowaniu na ergometrach. W X – jubileuszowej rywalizacji o Puchar Prezydenta Bydgoszczy wioślarzy niepełnosprawnych pierwsze miejsce w kategorii PR3PD zajął Daniel Bojarek, absolwent „Louisa”. 

Czytaj więcej...

Foto z Dnia mózguObchody Światowego Tygodnia Mózgu 2019 odbyły się również w naszym Ośrodku. Celem było uświadomienie wychowankom jak ważnym narządem dla funkcjonowania człowieka jest mózg i jakie jest jego znaczenie w procesie uczenia się.

Czytaj więcej...

zdj003Tym razem zaprosiłam Weronikę-uczennicę z 2LO do przeczytania fragmentu Ewangelii ( Łk 22,19-22). Natomiast Michał - nauczyciel WOKu, wychowawca w internacie chłopców i absolwent naszego Ośrodka podzielił się swoimi refleksjami na temat wspomnianego Słowa.

Czytaj więcej...

zdj001Już za nami dwa odcinki rozważań Słowa Bożego prosto z Brajla pt. „Przez Krzyż do Nieba”. Przedstawiam wam zaproszonych gości z tych dwóch odcinków.
Odcinek pierwszy: Krystian - uczeń z 2 LO i Zenia-wychowawca z internatu dziewczyn pochylili się nad fragmentem o Łazarzu z J 11,1-44.
Odcinek drugi: Dawid - uczeń z 2 TM i Krysia- nauczyciel w SPdP
i nauczyciel techniki zapraszają nas do wsłuchania się we fragment
o naśladowaniu Jezusa z Łk 9,23-27.

Czytaj więcej...

DSC 0716Uczciliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – konkurs wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym.
4 marca 2019 r. w naszej szkole po raz kolejny miało miejsce spotkanie z historią. Nauczyciele historii zorganizowali konkurs wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym. Młodzież wykazała się ogromną wiedzą i zachwycała odpowiedziami na niejednokrotnie szczegółowe pytania. 

Czytaj więcej...

8Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu 2019, obchodzonego w tym roku 5 lutego pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”, zgłosiliśmy lokalną inicjatywę i podjęliśmy szereg działań w tym zakresie. Nasze włączenie polegało na zachęcaniu wszystkich do aktywnego uczestnictwa w współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online. 

Czytaj więcej...

Foto grupy na zajęciachZajęcia rozwijające umiejętności społeczne ,,Jak żyć lepiej" odbywają się systematycznie, co tydzień w czwartkowe wieczory. Są to spotkania w małej grupie osób, która ma możliwość ćwiczyć prawidłowe relacje społeczne i wspólnie dobrze się bawić. Prowadzone są przez Panie: Magdalenę Donarską i Zenonę Góra.

Czytaj więcej...

Foto aktorów na scenieKoło Miłośników Teatru skupia dzieci i młodzież, która chce rozwijać swoje zainteresowania kulturalne, przede wszystkim w dziedzinie teatru. Podczas spotkań przygotowywane są przedstawienia wystawiane w Ośrodku i środowisku lokalnym np. podczas przeglądów i konkursów teatralnych.

Czytaj więcej...

Już w środę popielcową pierwszy odcinek rozważań z cyklu „Czytanie Słowa w B(b)rajlu”. Usłyszysz głos ucznia i nauczyciela/wychowawcy pochylających się nad fragmentami Ewangelii. W kolejnych 7 odcinkach poprowadzą nas oni „Przez Krzyż do Nieba”. A wszystko dziać się będzie pod dachem 147 letniego K-P SOSW Nr 1 im. L. Braille’a w Bydgoszczy.
Zachęcamy do posłuchania i odkrycia czegoś dla siebie.

Czytaj więcej...

Foto grupoweUczniowie Szkoły Podstawowej brali udział w akcji BSP UNESCO dotyczącej Opieki i Pomocy różnym zwierzętom. Rozpoczęła się ona w październiku miesiącu opieki nad zwierzętami, a zakończyła w lutym br. W tym okresie przeprowadzane były pogadanki na temat zachowań, środowiska życia zwierząt, funkcji w życiu człowieka, obserwacji ich cech charakterystycznych oraz zbiórce pokarmu dla zwierząt ze schroniska.

Czytaj więcej...

Ambasador naszego Ośrodka Paweł Wojciechowski halowym mistrzem Europy w skoku o tyczce! Lekkoatleta bydgoskiego Zawiszy pobił w Glasgow swój halowy rekord życiowy - 5.90 m i pokonał lidera światowych tabel Piotra Liska - 5.85 m. Paweł Wojciechowski i Piotr Lisek nie dali szans konkurentom, tylko oni przekroczyli granicę 5.80 m. Ogromnie się cieszymy z Jego sukcesu i składamy gorące gratulacje!
Więcej informacji na stronie
https://pl-pl.facebook.com/PawelWojciechowski.FanPage/

51165135Arteterapia - brajlowski świat tworzenia to cykliczne zajęcia w Internacie dla młodszych grup wychowawczych chłopców. Pani Gosia angażuje wychowanków poprzez nowe techniki plastyczne np. malowanie nitką, puchnącą farbą, plasteliną.

Czytaj więcej...

daniel 2Nasz absolwent Daniel Bojarek brązowym medalistą mistrzostw Europy w wiosłowaniu na ergometrze. Czwarte miejsce w mistrzostwach Polski zajęła Katarzyna Kubasik.
W ostatni weekend stycznia w Kopenhadze odbyły się mistrzostwa Europy, zaś w Tarnobrzegu mistrzostwa Polski w wiosłowaniu na ergometrze.

Czytaj więcej...

001W środę (8 stycznia) zaprezentowano przybyłym przedstawicielom mediów zmodernizowane pracownie do praktycznej nauki niektórych zawodów. Dziennikarze odwiedzili również pomieszczenia wykorzystywane w terapii wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. W spotkaniu uczestniczył Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Zbigniew Ostrowski. 
W ramach unijnego projektu konkursowego pt.: Mistrz zawodu w nowoczesnym warsztacie" bydgoski Braille wzbogacił się o 2 nowe i 12 zmodernizowanych pracowni praktycznej nauki zawodu oraz centrum egzaminacyjne dla zawodów: florysta (w Szkole Policealnej) oraz kelner (w Technikum).

Czytaj więcej...

FOTO TEXT 5Tym razem zabawy projektowe dotyczyły doskonalenia umiejętności widzenia przestrzennego, tworzenia siatek brył i składania ich, jak również składania brył z wielkich kartonów.

Czytaj więcej...

FOTO TEXT 3Przed nami: test diagnozujący, zajęcia z przyborami geometrycznymi oraz mierzenie odległości różnymi miarami. Niestety, deszcz nie pozwolił przeprowadzić zajęć na boisku szkolnym. Może następnym razem?

Czytaj więcej...