im. L.Braille'a
w Bydgoszczy

Wyszukiwarka

E-dziennik

Magdalena Rataj, nasza tegoroczna maturzystka, po raz pierwszy w krótkiej, bo 3-letniej karierze, została mistrzynią Polski w bowlingu na rok 2018. Ten tytuł wywalczyła na kręgielni w Łodzi.

Trzydniowe zmagania w dniach 26-28 kwietnia składały się z dwóch części rywalizacji. Najpierw odbyło się sześć gier eliminacyjnych. W nich, w kategorii B1 (niewidomi) kobiet bezkonkurencyjna była Karolina Rzepa, absolwentka naszego Ośrodka, czterokrotna mistrzyni kraju, która zaliczyła 697 pkt. Na drugiej pozycji uplasowała się Magdalena Rataj (obie reprezentujące KSN Łuczniczka Bydgoszcz) z dorobkiem 480 pkt. Trzecia była Grażyna Krysiak z Karolinki Chorzów – 474 pkt, a czwarta Barbara Szypuła (Komar Piekary Śląskie) – 403 pkt.
Do sobotnich finałów zakwalifikowały się te cztery zawodniczki, lecz ze względu na konflikt terminów, nie przystąpiła do nich Rzepa, która udała się na bardzo ważny start w kolarstwie tandemowym, Ta akurat dyscyplina w przeciwieństwie do bowlingu jest dyscypliną paraolimpijską w właśnie z tego powodu Karolina postanowiła na niej skupić się w tym i kolejnych dwóch sezonach.
W tej sytuacji przed szansą zdobycia pierwszego złotego medalu stanęła jej młodsza klubowa koleżanka Rataj, ubiegłoroczna wicemistrzyni. Tę szansę w pełni wykorzystała. W finale uzyskała 602 pkt i z łącznym dorobkiem 1082 pkt zajęła pierwsze miejsce wyprzedzając Barbarę Szypułę z Komar Piekary Śląskie- 947 pkt (403+544) i Grażynę Krysiak 918 pkt (474+444). Na 4 pozycji sklasyfikowana została Rzepa z zaliczonym wynikiem z eliminacji. Trenerem i asystentem obu niewidomych zawodniczek jest Kazimierz Fiut, wychowawca internatu.
W mistrzostwach w kategorii B 3 startował też nasz uczeń Przemysław Borkowski i absolwent Sebastian Damaszk, lecz swoją rywalizację zakończyli na eliminacjach zajmując odpowiednio 20 i 16 miejsce z dorobkiem 721 i 765 pkt.
Z pozostałych reprezentantów KSN Łuczniczka złoty medal i to już po raz siódmy w karierze zdobyła też Honorata Borawa w kategorii B3 (słabo widzący) uzyskując przy tym bardzo dobry rezultat 2101 pkt (1076+1025). Ona też odebrała efektowny puchar za najlepszy wynik w jednej grze – 213 pkt.